Sprawność paneli fotowoltaicznych zimą

Czy śnieg może zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne. Mogą znieść uderzenia nawet gradu wielkości piłeczki pingpongowej. Fabryczne testy wykazują ich większą wytrzymałość niż wytrzymałość okien dachowych. W związku z tym, nacisk zalegającej na panelach pokrywy śnieżnej nie stanowi zagrożenia. Nieodśnieżanie urządzeń może jedynie wpłynąć na wielkość produkowanej przez nie energii.

Elektrownia Fotowoltaiczna Dubowo I

Niewielkie opady śniegu samoistnie rozpuszczają i zsuwają się po powierzchni modułów. To zjawisko jest spowodowane nie tylko kątem nachylenia paneli oraz wpływem grawitacji, ale również przyczynia się do tego delikatny wzrost temperatury paneli podczas ich pracy.

Zimą, prócz zjawisk atmosferycznych, takich jak: chmury, smog, śnieżyczce czy zalegający śnieg, istotnym czynnikiem produkowania zielonej energii jest długość dnia. Krótszy dzień oznacza krótszy czas naświetlania paneli fotowoltaicznych.

Tegoroczna zima była jedną z mroźniejszych i obfitszych w opady śniegu od ostatnich kilku lat, jednak nie odnotowaliśmy zerowych produkcji naszych Elektrowni Fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *